Oferty promowane

Wambierzyce

Wambierzyce są wsią znajdującą się w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Jest to znany ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny, zwany śląskim Jeruzalem.

W Wambierzycach znajduje się bazylika pw. Nawiedzenia Marii Panny (Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej). Wzniesiono ją w latach 1715-1723. W 1936 roku papież Pius XI nadał jej tytuł bazyliki mniejszej. W 1980 roku kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji figurki Matki Bożej i nadał jej tytuł Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Kościół znajduje się na wzgórzu, na którym w XII wieku w niszy drzewa postawiono figurkę Matki Boskiej. W 1218 roku miał tutaj miejsce pierwszy cud. Ociemniały Jan z Raszewa odzyskał w tym miejscu wzrok. Do Wambierzyc zaczęło przybywać wielu wiernych. W niedługim czasie po tym wydarzeniu pod drzewem powstał ołtarz z lichtarzem i chrzcielnicą, a w 1263 roku drewniany kościół. Na początku XVI wieku wzniesiono w Wambierzycach świątynię z cegły, którą zniszczono w czasie wojny trzydziestoletniej. Kolejny kościół, wybudowany w latach 1695-1711 szybko zaczął się walić. W latach 1715-1723 wzniesiono kolejną świątynię, która znajduje się na wzgórzu do dziś.