Aktualności

Arcybiskup Krajewski kardynałem

20 maja 2018 podczas południowego spotkania z wiernymi w Watykanie papież Franciszek ogłosił listę 14 nowych kardynałów. Wśród nominatów jest polak, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki - papieski jałmużnik. Uroczysty konsystorz odbędzie się 29 czerwca w uroczystość świętych Piotra i Pawła.

4 maja – wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków

Św. Florian miał urodzić się ok 250 r w Zeiselmauer (Dolna Austria). W młodym wieku został dowódcą wojsk rzymskich, stacjonujących w Mantem (obecnie w płn-wsch. Austrii). W czasie prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana został aresztowany wraz z 40 żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom. Wobec stanowczej odmowy wychłostano go i poddano torturom. Namiestnik prowincji, Akwilin, starał się groźbami i obietnicami zmusić oficera rzymskiego do odstępstwa od wiary. Kiedy jednak te zawiodły, kazał go biczować, potem szarpać jego ciało żelaznymi hakami.

Wigilia Paschalna oraz Niedziela Wielkanocna - Czas świętowania zmartwychwstania

Wigilia Paschalna i Niedziela Wielkanocna - to czas świętowania zmartwychwstania Chrystusa. Dawniej Wielka Niedziela rozpoczynała się poranną mszą, rezurekcją. Zapowiadało je uroczyste bicie w dzwony, głoszące że Chrystus zmartwychwstał. Obecnie celebracja ta traci na znaczeniu na rzecz Liturgii Wigilii Paschalnej.