Oferty promowane

Międzygórze

Międzygórze jest wsią zlokalizowaną w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Jest położona w Sudetach Wschodnich, w dolinie u podnóża Śnieżnika. W Międzygórzu, na górze Igliczna, znajduje się kościół pątniczy pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej.

Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna” jest sanktuarium maryjnym, które utworzono w górskim kościółku pochodzącym z końca XVIII wieku. Obiekt powstał niedaleko miejsca, w którym kiedyś stała ludowa figura Marii z Dzieciątkiem, którą przywieziono w 1750 roku z pielgrzymki do Mariazell w Austrii i ustawiono po konarami rozłożystego buka. Piętnaście lat po tym w okolicy była potężna wichura, która powaliła drzewo, lecz nie uszkodziła samej rzeźby. Okoliczni mieszkańcy uznali to wydarzenie za znak od Boga i zabrali figurę w bezpieczniejsze miejsce, a w późniejszym czasie wzniesili dla niej drewnianą kaplicę. W 1781 roku rozpoczęto budowę kościoła, gdyż z powodu licznych pielgrzymek wiernych przyjeżdżających na wieść o cudownych uzdrowieniach, kaplica przestała być wystarczająca. Budowę ukończono po roku, ale w kolejnych latach dobudowywano jeszcze dodatkowe elementy. W miejscu dawnej kaplicy powstała plebania.

W Sanktuarium Marii Śnieżnej miały miejsce liczne cudy. Pierwszy z nich odnotowano w 1777 roku. Cud został potwierdzony przez komisję kościelną. Było to przywrócenie wzroku dziecku z Siennej, które w czasie zabawy wpadło do dołu z wapnem i straciło wzrok. Następnego uzdrowienia doznał syn młynarza, którego ręka została zmiażdżona przez tryby młyńskie. Wkrótce potwierdzono kolejne dziesięć cudów. Sprawiło to, że coraz więcej wiernych zaczęło pielgrzymować na górę Igliczna.  

Miejscowy kult maryjny nawiązuje do bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Rzymską budowlę wzniesiono w miejscu, gdzie z 4 na 5 sierpnia 352 roku w cudowny sposób spadł snieg. Według legendy nazwa została wybrana, gdyż przy budowie niepokojono się czy zdążą ją wybudować zanim spadnie śnieg.