Oferty promowane

Madjugorie

Medziugorie znajduje się w Bośni i Hercegowinie. Miejscowość jest położona w południowej części Hercegowiny, na południowy zachód od Mostaru. Jest słynna dzięki mającym tutaj miejsce od 1981 roku objawieniom Matki Bożej. Medziugorie jest znanym i odwiedzanym miejscem pielgrzymkowym w Europie i ośrodkiem odnowy życia religijnego.

Do lat 80. Medziugorie była typową wiejską parafią. Po objawieniach Matki Bożej, z powodu licznych pielgrzymek, miejscowość całkowicie zmieniła swój charakter. Z małej wioski stała się miejscem kultu religijnego dla przyjeżdżających wiernych oraz bazą gastronomiczno-noclegową z licznymi placówkami handlowymi.

Zgodnie z przekazem sześciorga osób, objawienia Matki Bożej zaczęły się 24 czerwca 1981 roku, u podnóża wzgórza Crnica. Ukazuje się im do dziś. Trójce z nich (Ivan, Vicka, Marija) przez ostatnie 31 lat codziennie, a pozostałym (Mirjana, Ivanka, Jakov) raz w roku bądź raz w miesiącu. Matka Boska wzywa świat do pokuty, nawrócenia i modlitwy. Przekazuje orędzia, w których zachęca do pogłębienia życia wiary i życia sakramentalnego, do lektury Pisma  Świętego i powierzenia swojego życia Jezusowi. Zdradza widzącym tajemnice związane z przyszłością Kościoła i świata.

W 1991 roku Kościół katolicki wydał oficjalne Oświadczenie Konferencji Episkopatu byłej Jugosławii z Zadaru, w którym wstrzymuje się z ostateczną oceną objawień. Nie uznał ich za prawdziwe ani nie odrzucił jako fałszywe. Od 2010 roku działa specjalna komisja, której przewodniczy kardynał Camillo Ruini. Nie przedstawiono jeszcze wyników jej badań.    

W pobliżu miejscowości znajdują się dwa wzniesienia – Wzgórze Objawień (Podbrdo), miejsce pierwszych objawień oraz Góra Krzyża (Kriżevac). W miejscach objawień ustawiono krzyże, w drodze na Podbrdo tajemnice różańca, a na Kriżevac – stacje drogi krzyżowej. W miejscach modlitwy wierni zostawiają kawałki papieru z obietnicami i prośbami oraz obrazki, różańce i kwiaty.