Oferty promowane

Fatima

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ

Fatima znajduje się w centralnej Portugalii, w dystrykcie Santarém, na południowy wschód od miasta Leiria. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej jest jednym z najważniejszych centrów pielgrzymkowych na świecie.

 

Fatima to przede wszystkim orędzie różańcowe Matki Boskiej oraz miejsce, w którym zostały przekazane 3 Tajemnice Fatimskie. Dla nas, Polaków, Fatima t zajmuje wyjątkowe miejsce. To właśnie w stosunku do Matki Boskiej Fatimskiej Jan Paweł II wypowiedziałam po zamachu w 1981 roku słynne słowa : „Jedna ręka trzymała pistolet, inna prowadziła kulę”. Zamach miał miejsce w rocznicę objawień, a kula która raniła Papieża został umieszczona w koronie Figury Matki Boskiej.

Sanktuarium Fatimskie wzniesiono w miejscu objawień Matki Bożej, która między 13 maja a 13 października 1917 roku sześciokrotnie objawiła się trojgu dzieci – Francisco i Jacincie Marto oraz Lucii dos Santos. Cała trójka mieszkała w Aljustrel, miejscu należącym do parafii fatimskiej. W czasie pierwszego z objawień Matka Boża prosiła pastuszków o obecność w tym samym miejscu każdego 13 dnia miesiąca przez kolejnych 5 miesięcy. Podczas wszystkich objawień Matka Boża zachęcała dzieci do odmawiania Różańca w intencji nawrócenia grzeszników, pokuty za dusze w czyśćcu i modlitwy o pokój.

W 1919 roku rozpoczęto budowę Kaplicy Objawień, a w 1928 roku – Kościoła Matki Boskiej Różańcowej. Natomiast w 1930 roku biskup diecezji Leiria zezwolił oficjalnie na kult Matki Boskiej z Fatimy. W 1946 roku legat papieski ukoronował figurę Matki Boskiej Fatimskiej w Kaplicy Objawień, a w 1953 roku poświęcono kościół Matki Boskiej Różańcowej w Sanktuarium w Fatimie. W 1954 roku papież Pius XII nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Już od 1927 roku zaczęły do Fatimy przybywać pielgrzymki z innych krajów. 13 października 1930 roku i 31 października 1942 roku Kościół katolicki uznał objawienia za cud. Następnie papież Pius XII poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. W 1982 i 1991 roku Ojciec Święty Jan Paweł II odbył dwie pielgrzymki do Sanktuarium, aby podziękować za ocalenie życia w zamachu z 1981 roku. W czasie swojej pielgrzymki w 2000 roku papież Jan Paweł II beatyfikował w Fatimie Franciszka i Hiacyntę. Obecnie do Fatimy przybywa każdego roku około 5 milionów pielgrzymów z całego świata.