Oferty promowane

Saragossa

Saragossa jest położona w północno-wschodniej Hiszpanii, przy ujściu rzeki Huerva i Gallego do Ebro. Miasto jest stolicą regionu Aragonia i prowincji Saragossa.

Saragossa słynie z bazyliki katedralnej Nuestra Señora del Pilar (Matki Bożej na Kolumnie). Jest to największa świątynia barokowa w Hiszpanii i jedna z najważniejszych w kraju. Bazylikę uznaje się za pierwszą na świecie świątynię maryjną. Zachowano w niej kolumnę, na której zgodnie z tradycją Maryja, żyjąc w Jerozolimie, objawiła się w ciele apostołowi Jakubowi 2 stycznia 40 roku. Centrum sanktuarium stanowi jaspisowa kolumna  z figurką Madonny z Dzieciątkiem z XV wieku. Madonna del Pilar stała się patronką Świata Hiszpańskiego. Jej święto przypada 12 października i jest świętem narodowym Hiszpanii.

Na początku w miejscu obecnej katedry znajdowała się mała kaplica. Po rekonkwiście Saragossy przez króla Alfonsa I, w 1118 roku, wybudowano kościół romański, który wkrótce spłonął w pożarze. Zniszczoną katedrę odbudowano w stylu gotyckim z elementami mudéjar, a następnie rozbudowano w latach 1681-1754. Kaplica NMP rozbudowano na zlecenie kapituły w 1725 roku.