Oferty promowane

Oviedo

Oviedo jest miastem położonym w północnej Hiszpanii, na przedgórzu Gór Kantabryjskich. Oviedo jest stolicą prowincji Asturia.

W katedrze w Oviedo jest przechowywana słynna Chusta z Oviedo (Sudarium z Oviedo). Jest to okrwawiona tkanina o wymiarach 84 x 53 cm, którą według tradycji zawinięto w grobie głowę Jezusa Chrystusa. Informacja o tej relikwii pojawiła się w źródłach historycznych w 570 roku, gdy Chusta miała być przechowywana w klasztorze Św. Marka w Jerozolimie. W czasie najazdu, w 614 roku, na imperium bizantyjskie perskiego króla Chosrowa II Parwiza, chustę wywieziono do Asturii.

Chusta była wielokrotnie poddawana różnym badaniom naukowym. Próby datowania radiowęglowego nie pozwoliły określić wieku Chusty. Wyniki były zbyt rozbieżne. Porównawcze badania krwi, przeprowadzone na Całunie Turyńskim i na Chuście, wskazały, że są to ślady krwi o tej samej grupie: AB, niezwykle rzadkiej w średniowiecznej Europie. Badania amerykańskiego profesora Alana Wanghera doprowadziły do wniosku, że układ plam krwi na Całunie Turyńskim i Chuście z Oviedo jest identyczny. Według profesora nie ma wątpliwości, że oba te płótna okrywały tę samą osobę, tylko w innym czasie. Wszystkie ślady pozostawione na obu tkaninach zgodne są natomiast z biblijnym opisem męki, śmierci i pogrzebu Jezusa.