Loading...

Camino de Santiago
Santiago de Compostella

Jedno z Trzech Miast Pielgrzymkowych, miejsce do którego ciągnęły rzesze Pielgrzymów już w średniowieczu. To tu rozpoczął się współczesny ruch pielgrzymkowy i tu zrodziło się pojęcie Camino – Drogi, jaką jest każda Pielgrzymka, drogi w głąb siebie, drogi do Boga. Symbolami ruchu pielgrzymkowego jest kij pielgrzyma, muszla oraz tykwa.

Santiago de Compostela jest usytuowane w północno-zachodniej Hiszpanii, na zachodnim pogórzu Gór Kantabryjskich, w prowincji A Coruña. Miasto jest stolicą regionu Galicja.

Santiago de Compostela jest miejscem spoczynku Św. Jakuba Większego – jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Miasto już w średniowieczu stało się znanym ośrodkiem kultu i jednym z trzech głównych celów pielgrzymek (obok Rzymu i Ziemi Świętej). Często pielgrzymkę do grobu apostoła traktowano jako formę resocjalizacji, zadaną sobie samodzielnie przez pątnika lub nakazaną wyrokiem sądowym.

Szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela, gdzie znajduje się ciało Św. Jakuba Większego nazywana jest po hiszpańsku Camino de Santiago (Droga Św. Jakuba). Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Wzdłuż szlaków znajduje się wiele schronisk, prowadzonych przez bractwa pątnicze. W pobliżu katedry w Santiago de Compostela można kupić pamiątkę w postaci muszli pielgrzymiej, która jest znakiem rozpoznawczym przebytego szlaku pątniczego i symbolem Św. Jakuba. W dawnych czasach po muszlę trzeba było udać się na pobliskie wybrzeże, skąd była zabierana jako dowód pielgrzymki i pamiątka.