Ars-sur-Formans jest usytuowane we Francji, 40 km od Lyonu, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Ain. W miejscowości działał Św. Jan Maria Vianney, który był przez 41 lat proboszczem tutejszej parafii, nazywany często „proboszczem z Ars”.
Jan Maria Vianney trafił do wioski Ars, która była tak bardzo zaniedbana religijnie, że o jej mieszkańcach powiadano, iż tylko chrztem różnią się od... bydląt. Nowy proboszcz swoją żarliwą wiarą, świadectwem ubogiego życia oraz surową ascezą pociągnął parafian do Boga i odmienił ich nie do poznania. Zaczął od bezwzględnego piętnowania zamiłowania do różnych rozrywek, także tańca. Charakteryzował się jednak dużą hojnością – rozdawał wszystko co posiadał. Był wrażliwy na biedę dzieci, więc utworzył „Dom Opatrzności” dla sierot. W czasie, gdy brakowało pożywienia, proboszcz wsławił się cudem rozmnożenia ziaren kukurydzy. Jan Maria Vianney swoim oddaniem i zwyczajną dobrocią w krótkim czasie dokonał rzeczy niezwykłej – Ars zaczęło zmieniać się we wzorową parafię. W dobie oświecenia nie wszystkim podobała się jednak sława małego Ars i działalność kapłana. Proboszcz wielokrotnie dostawał listy z pogróżkami, dwa razy próbował opuścić wioskę, lecz biskup nakazał mu pozostanie.
Proboszcz Jan Maria Vianney zmarł 4 sierpnia 1859 roku. Na jego pogrzeb w Ars przybyło tysiące wiernych oraz pielgrzymów z całego kraju. W 1905 roku został beatyfikowany i ogłoszony patronem francuskich kapłanów. W 1986 roku, w 200 rocznicę jego urodzin do bazyliki w Ars przybył z jedną ze swoich pielgrzymek papież Jan Paweł II.
Obecnie w Ars-sur-Formans można zwiedzić bazylikę mniejszą pw. Św. Sykstusa oraz
skromny dom proboszcza, w którym spędził on 41 lat swojego życia.