Oferty promowane

Lourdes

Lourdes jest położone w południowo-zachodniej Francji, u podnóża Pirenejów, w departamencie Pireneje Wysokie. Lourdes jest jednym z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i światowym centrum pielgrzymek. Rocznie do miasta w okresie od marca do października przybywa około 6 mln pątników.

11 lutego 1858 r. przy grocie Massabielle, w pobliżu Lourdes, 14-letniej wówczas dziewczynie – Bernadecie Soubirous ukazała się Piękna Pani. Od 11 lutego do 16 lipca 1858 r. dziewczyna doświadczyła łącznie osiemnastu objawień Matki Boskiej, która ubrana była w białą suknię i płaszcz okrywający głowę, przepasana w pasie niebieską szarfą, z żółtymi różami przykrywającymi stopy i różańcem zawieszonym na ręce. 25 marca 1858 r., w czasie szesnastego objawienia, w Święto Zwiastowania, Piękna Pani przedstawiła się Bernadecie w miejscowym dialekcie słowami: „Que soy era Immaculada councepciou” („Jestem Niepokalane Poczęcie”). Bernadeta Soubirous w grocie Massabielle podczas objawień odkryła także cudowne źródło wody.

W 1861 r. miejscowy ksiądz razem ze swoim biskupem kupił od gminy Lourdes grotę wraz z przyległym obszarem, aby przystosować ją do odwiedzin wiernych. W niedługim czasie powstał w tym miejscu pierwszy kościół. Należące do Sanktuarium tereny w 1910 r. zostały odebrane Kościołowi i stały się własnością państwa. W 1914 r. szef rządu w Vichy, marszałek Philippe Pétain oficjalnie zwrócił teren Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes Kościołowi.

Obecnie Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, zwane Domeną, obejmuje 22 obiekty kultu i zajmuje powierzchnię 51 ha. Domena jest otwarta przez cały rok. W okresie od listopada do Wielkanocy zmniejszana jest liczba odprawianych Mszy Św. i nie odbywają się procesje. Jedynie 11 lutego, kiedy przypada Święto Matki Bożej z Lourdes, uroczystości odbywają się według programu letniego. W okresie od Wielkanocy do listopada wszelkie uroczystości odbywają się według programu letniego. Są to: Msze Św., procesje, adoracje Najświętszego Sakramentu, sakrament pokuty i pojednania, odprawiane w wielu różnych językach.

Cudowne źródło odkryte przez Bernadetę Soubirous nadal istnieje. Zostało jedynie przykryte szklanym ekranem i podświetlone. Woda ze źródła została w latach 1858 i 1859 poddana analizie chemicznej przez dwa niezależne laboratoria. Badania nie wykazały jej leczniczych właściwości z medycznego punktu widzenia, lecz już od pierwszych dni objawień miały miejsce cudowne uzdrowienia. Pierwszą uzdrowioną była Catherina Latapie, która 1 marca 1858 r. obmyła swoje chore ramię w źródełku. Od tamtej chwili nastąpiło aż 6784 przypadków niewytłumaczalnego odzyskania zdrowia. 67 przypadków Kościół uznał za cudy. W późniejszym czasie przy grocie usytuowano baseny z wodą, w których wierni mogą się zanurzyć. Obecnie znajduje się tam 17 basenów z wodą o stałej temperaturze 12 °C.