Etiopia-Pielgrzymka Szlakiem Etiopskich Świątyń

05-11-2019 18-11-2019

Cena od: 11860 PLN

Program pielgrzymki

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU

Dzień 1: Warszawa – Addis Abeba
Wylot z Warszawy przez jedno z lotnisk europejskich do Addis Abeby

Dzień 2: przylot do Addis Abeby, zwiedzanie miasta
Przylot do Addis Abeby bardzo wcześnie rano i przejazd do hotelu. Po krótkim odpoczynku -zwiedzanie w Addis Abeby, w tym: Muzeum Archeologiczne, w którym prezentowane są m.in. znaleziska archeologiczne i najstarsze skamieniałości hominidów, wspaniała katedra św. Trójcy lub kościół św.Jerzego oraz rynek Merkato, który jest największym rynkiem na otwartym powietrzu w Afryce, przejazd głównymi ulicami Addis Abeby.

Dzień 3: Addis Abeba - Debre Markos
Po śniadaniu rozpoczniemy pielgrzymkę do północnej części Etiopii. Przejedziemy przez Góry Entoto i równiny Sululta ciesząc się oszałamiającą scenerią Płaskowyżu Shoan, aby dotrzeć do 13-wiecznego klasztoru Debre Libanos. Ten bardzo ważny klasztor został założony na krawędzi wąwozu rzeki Jema. Tysiące pustelników, mnichów i mniszek nadal modlą się tam dniami i nocami. Malowidła i freski wykonane przez słynnego etiopskiego artystę (Afework Tekle) zachwycają już z oddali. Po przejściu kilkuset metrów, odwiedzimy także wąwóz Jema i portugalski most z XVII wieku. Następnie będziemy kontynuować jazdę słynnym wąwozem Błękitnego Nilu i przekroczymy go, podziwiając krajobrazy Równiny Gojjam.

Dzień 4: Debre Markos - Bahir Dar
Po śniadaniu kontynuujemy jazdę przez równinę Gojjam, z kilkoma przystankami, aby zobaczyć tradycyjne wsie rolnicze i ich mieszkańców. Następnie zatrzymamy się w Bahir Dar na lunch. Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych etiopskich miast, z szerokimi alejami otoczonymi palmami i ekstrawaganckimi drzewami, położone malowniczo na południowym brzegu jeziora Tana. Jest to również baza do zwiedzania klasztorów na wyspach Jeziora Tana i wodospadów Błękitnego Nilu. Po zakwaterowaniu w hotelu wycieczka statkiem po jeziorze Tana, które jest największym jeziorem Etiopii. Dziś jezioro jest najbardziej znane z klasztorów założonych na około 20 z 37 wysp. Rejs łodzią na półwysep Zeghe i wizyta w XIV-wiecznym klasztorze Ura Kidane Mihret.

Dzień 5: Bahir Dar - Gondar
Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w do Wodospadów Błękitnego Nilu, około 30 km od miasta. 20-minutowy spacer doprowadzi nas do wodospadów, które najbardziej spektakularnie wyglądają podczas pory deszczowej i po niej (od około czerwca do stycznia). Tutaj Błękitny Nil, który wnosi 85% głównego nurtu Nilu, rozpoczyna swoją długą podróż do Morza Śródziemnego. Nastepnie wrócimy do Bahir Dar i po odświeżeniu się wyjedziemy do Gondar – dookoła jeziora Tana i przez Płaskowyż Dembii. Po zameldowaniu w hotelu rozpoczniemy zwiedzanie zamków z XVII wieku. Gondar, XVII-wieczna stolica Etiopii, została założona przez cesarza Fasiledesa w 1636 roku, była trzecią stałą stolica Etiopii po Axum i Lalibela. Wielu nazywa ją Camelotem Afryki, ze względu na fakt, że jest tam więcej niż pięć zamków w jednym kompleksie zbudowanych przez różnych królów - wyjątkowe w Afryce. W tym średniowiecznym mieście jest również ponad 40 kościołów, jak żadnym innym mieście w Etiopii. Ze wszystkich zamków, ten przypisywany cesarzowi Fasiledesowi jest największy i najbardziej atrakcyjny. Zaraz obok znajduje się zamek cesarza Iyasu, największego ze wszystkich królów Gonderii. Jego zamek był jeszcze bardziej zdobiony niż jego dziadka. Po zakończeniu wizyty w cesarskim kompleksie, zwiedzanie kościoła Kidane Mihret. Późno po południu, odwiedzimy łaźnie cesarza Fasiledesa i kolorowy kościół Debre Birhan Silassie.

Dzień 6: Gondar - Góry Simien
Po śniadaniu dzień rozpoczniemy od przejazdu do parku Narodowego Gór Simien wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, by podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków na świecie. Po drodze zatrzymamy się w wiosce Woleka, by obejrzeć tradycyjne ceramiczne wyroby etiopskich Żydów (Felasha). Następnie przejedziemy do Debark, gdzie znajduje się główna siedziba parku i po niezbędnych formalnościach wjedziemy na teren parku . Przy odrobinie szczęścia spotkamy pawiany Gelada (endemiczny gatunek) oraz wiele innych gatunków zwierząt i ptaków. Krótki, ale ciekawy spacer po parku na pewno pozostawi niezapomniane wrażenia. Powrót do Gondaru na nocleg.

Dzień 7: Góry Semien - Axum
Po śniadaniu opuszczamy Park Narodowy Gór Simien, jadąc do Axum przez pasmo gór Limalimo i malowniczą krainę nizin Tekezze. Zmieniające się ciągle krajobrazy zapewnią tego dnia malowniczą podróż

Dzień 8: Axum
Od około 200 r pne do 950 r ne, Axum było siedzibą imperium, które rozciągało się przez Morze Czerwone do Arabii, handlowało z Indiami i Chinami, miało swój własny alfabet i system liczenia, zbudowało wielkie konstrukcje inżynieryjne i zapory, i było uznawane w IV wieku za jedną z czterech wielkich potęg starożytnego świata. Axum jest znany z niezwykłej steli i kościoła Mariam Tsion, o którym mówi się, że jest domem oryginalnej Arki Przymierza.
Podczas zwiedzania Axum będzie można zobaczyć m.in. kościół St. Mariam, stelę Axum, grobowce Kaleba i jego syna Gebre -Maskal oraz Maishum (tzw. łaźnie Królowej Sheba). Wycieczka zacznie się od wizyty w muzeum steli a nastepnie poprowadzi na wzgórze by zobaczyć grób króla Kaleba. Wracając do miasta obejrzymy grób króla Bazena i prawdopodobnie tu będzie przerwa na lunch. Po lunchu odwiedzimy małe muzeum na terenie kościoła Mariam Tsiom a na koniec miejsce znane jako Pałac królowej Sheby który tak naprawdę jest willą Axumite pochodząca z około 1 wieku naszej ery.

Dzień 9: Axum - Mekelle
Rano po śniadaniu przejazd z Axum do Mekelle przez góry Adwa, które są bardzo popularne nie tylko ze względu na ich piękno, ale także ze względu na ich historyczne znaczenie. To właśnie tutaj Etiopczycy pokonali włoskich kolonizatorów w 1896 roku czym uchronili swój kraj przed kolonializmem, co czyni z Etiopii jedyny kraju w Afryce, który nigdy nie był skolonizowany. Następnie przejazd do Yeha w poszukiwaniu śladów cywilizacji, która istniała na długo przed Axum. Tutaj stoi od 5 wieku przed naszą erą stoi świątynia Yeha. Odwiedzimy kościoła Aba Aftse sąsiadujący z wykopaliskami. Przejeżdżając przez miasta Freweyni i Edaga Hamus dotrzemy do Adigrat, drugiego co do wielkości miasta w Tigrai i niegdyś ważnego centrum handlu i transportu przed wojną etio-erytrejską. Około 5 km dalej dojedziemy do Mekelle, stolicy XIX-wiecznego króla Etiopii, Johannesa IV i obecnej stolicy regionu Tigrai, jednego z ważniejszych ośrodków północnej Etiopii.

Dzień 10: Mekelle - Lalibela
Rano po śniadaniu wyjazd do Lalibeli. Na trasie zobaczymy przepiękne jezioro kraterowe Hashenge. Przejedziemy przez Betmera aż do Maichew. Maichew jest miejscem, w którym armia włoska, w 1936 roku pokonała Etiopczyków po 40 latach przygotowań od ich klęski pod Adwa i rozpoczęła bardzo krótką okupację Etiopii do 1941 roku. Ta podróż, pełna podjazdów, zjazdów i zakrętów prowadzi przez najbardziej zieloną część regionów Tigrai i Amhara niezapomniane widoki gór Lasta pozostaną na pewno długo w pamięci. Po przyjeździe do Lalibeli zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 11: Lalibela
Po śniadaniu zaczniemy naszą wycieczkę po pierwszej grupie kościołów w mieście.. Pierwsza grupa sześciu kościołów leży w skalnych „kołyskach” położonych jedna za drugą: Bete Golgota, Bete Michael, Bete Mariam, Bete Meskel, Bete Danaghel i Bete Medhane Alem. Bete Medhane Alem – największy z kościołów przypomina swoim wyglądem świątynię grecką. Po południu obejrzymy drugą grupę kościołów. Grupa czterech, na południe od rzeki Jordan, składa się z Bete Emanuel, Bete Mercuiros, Bete Abba Libanos i Bete Gabriel-Rufa el. Wyjątkowa architektura Bete Emanuela jest wysoko oceniana przez historyków sztuki. Po zwiedzeniu drugiej grupy kościołów odwiedzimy trzecia i ostatnią grupę kościołów. Bete Giyorgis. Bete Giyorgis - prawdopodobnie najbardziej eleganckie ze wszystkich Lalibeli kościoły - są nieco odizolowane w południowo-zachodniej części wioski na pochyłym tarasie skalnym. Dotrzeć do nich można tylko przez tunel.

Dzień 12: Lalibela - Dessie
Po śniadaniu ruszymy na południe do Dessie przez góry Lasta i Ambasel. Po drodze zatrzymamy się w kilku miejscach by zrobić zdjęcia i przejdziemy nad położonym w kraterze jeziorem Haiq.

Dzień 13: Dessie - Addis Abeba - wyjazd
Po śniadaniu przejazd na lotnisko na lot powrotny do Addis Abeby. Po przylocie i krótkim odpoczynku czas na zakupy pamiątek w Addis Abebie. Wieczorem kolacja w jednej z tradycyjnych restauracji w stolicy Etiopii z tańcami folklorystycznymi i pożegnalną ceremonią kawy. Po kolacji przejazd na lotnisko i wylot do Polski

Cena zawiera

przelot samolotami rejsowymi na trasach według opisu w programie (z bagażem podręcznym 7 kg i rejestrowanym 20 kg), zakwaterowanie w hotelu w pokoju 2-osobowym w hotelach: 3* w Addis Abebie i najlepszych do 3* dostępnych na trasie, śniadania i kolacje, transport lądowy zgodnie z programem, wycieczka łodzią po jeziorze Tana, opłaty za bilety wstępu do muzeów, kościołów, zamków, parków i wiosek, anglojęzycznego kierowcę i przewodników lokalnych, wycieczkę po mieście w Addis Abeba – zgodnie z programem, lokalne podatki, opiekę polskiego pilota, ubezpieczenie AXA Świat Multitravel + CP (choroby przewlekłe) do 100% KL + AS (amatorskie uprawianie sportu) – KL 100 000 EURO, NNW – 4 000 EURO, BAGAŻ – 400 EURO.

Cena nie zawiera

obligatoryjnej opłaty za realizację programu oraz bilety wstępu w kwocie XXX USD/osoba (płatne do pilota po przylocie), bagażowych w hotelach i na lotniskach, napiwków dla kierowców i przewodników, lunchów i napojów, wydatków o charakterze osobistym (np. pralnie, pamiątki), żadnych wydatków nie wymienionych w opisie „Cena obejmuje”, wizy – Konsorcjum Polskich Biur Podróży pomaga w uzyskaniu wizy - koszt wizy 52 USD + 100 zł opłata za pośrednictwo wizowe, obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 zł/osobę - płatne w biurze przy dopłacie).

Uwagi

1. Oferta została skalkulowana dla grupy min. 20 osób pełnopłatnych.
2. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu. W paszporcie musi być przynajmniej 1 pełna strona wolna.
3. Dopłata do pokoju 1 osobowego wynosi 1100 zł
4. W przypadku rezerwacji grupy należy potwierdzić wcześniej ceny przelotów i dostępność miejsc.
5. Zalecane jest skontaktowanie się przed wyjazdem z lekarzem z poradni medycyny podróży.
6. Przed wyjazdem zalecane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, durem brzusznym, żółtaczce typu A i B oraz zapaleniu opon mózgowych.
7. Należy zaopatrzyć się w leki przeciwko Malarii i zażywać je zgodnie z zaleceniami lekarza.
8. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.


UBEZPIECZENIE ZAWARTE W OFERCIE:
· Świat Multitravel + CP (choroby przewlekłe) do 100% KL + AS (amatorskie uprawianie sportu) – KL 100 000 EURO, NNW – 4 000 EURO, BAGAŻ – 400 EURO


GWARANCJA NIEZMIENNOŚCI CENY:
Istnieje możliwość zakupu Gwarancji Niezmienności Ceny, kwota zależna jest od kosztu imprezy (na osobę). Gwarancja oznacza, że cena zarezerwowanej imprezy turystycznej nie ulegnie zmianie do dnia wyjazdu (dotyczy wzrostu kursu walut). Gwarancja nie dotyczy sytuacji zmian w rezerwacji na życzenie klienta, które skutkują zmianą ceny świadczeń na umowie. Informację o zakupie Gwarancji Niezmienności Ceny należy zgłosić i opłacić maksymalnie w ciągu 7 dni od daty podpisania umowy.

Do 3500 zł/osoba - 65 zł/osoba
3501 do 6000 zł/osoba - 100 zł/osoba
Od 6001 do 9000 zł/osoba - 170 zł/osoba
Powyżej 9000 zł/osoba - 250 zł/osoba

Informacje o wizach

Sprawdź wszystkie informacje o wizach na stronie www.wizowanie.com

Etiopia

Informacje o kraju

Sprawdź wszystkie informacje o krajach pielgrzymki w przewodniku na stronie rezerwujwakacje.com.pl

Etiopia