Święta Bożego Narodzenia

                W tradycji chrześcijańskiej Święto Bożego Narodzenia upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa.  Jest to wyjątkowy czas dla całej rodziny. Jednak te dni są szczególnie ważne dla dzieci, które atmosferę rodzinnych świąt oraz związane z nimi tradycje zapamiętają na całe życie.

                 Istnieje wiele tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Jedną z najprzyjemniejszych dla dzieci jest na pewno ubieranie choinki. Symbolizuje ono Drzewo Życia, na której wieszane są ozdoby i świeczki – symbol życia i boskiego światła, a na czubku gwiazdę. Kolejną tradycją jest 12 potraw wigilijnych nawiązujących do 12 apostołów oraz 12  miesięcy.

                Według tradycji na stole powinny znaleźć się dary ziemi: z pola, lasu, sadu i wody. Dlatego na Wigilię podaje się zupę grzybową, karpia, kompot z suszonych owoców, ciasto z makiem. Warto jednak pamiętać, że wigilijne dania różnią się w zależności od regionu. Przede wszystkim musimy pamiętać o ułożeniu sianka pod obrusem. Jest to nawiązanie do żłóbka, w którym na świat przyszedł Jezus, a także symbol prostoty i skromności.

                Na stole ustawiamy dodatkowe nakrycie. Przeznaczone jest dla zbłąkanego wędrowca. Pusty talerz to także wyraz pamięci o bliskich, którzy już odeszli… Troska o domowy ogień to bardzo stara tradycja. Dawniej palono światła i podtrzymywano płomienie w piecu przez całą Wigilijną noc. Dlatego na ten wieczór na stole powinny być chociaż nastrojowe świece. Kolację powinna poprzedzić wspólna modlitwa i odczytanie fragmentu Ewangelii o narodzinach Jezusa (Łk 2,1-14). Po modlitwie, na znak pojednania, miłości, przyjaźni i pokoju następuje dzielenie się opłatkiem – świętym chlebem. Towarzyszy temu wzajemne składanie życzeń.

                Według tradycji zasiadamy do kolacji wigilijnej, kiedy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka. Jest to symbol Gwiazdy Betlejemskiej, która pomogła Trzem Królom odnaleźć miejsce narodzin Jezusa. Wypatrywanie pierwszej gwiazdki to zadanie, które najlepiej powierzyć dzieciom. Kiedy już pociechy ją zobaczą, możemy wspólnie zasiąść do kolacji. Warto także kultywować tradycje śpiewania kolęd.

                W nocy, najczęściej o północy, w kościołach rzymskokatolickich rozpoczyna się uroczysta msza zwana Pasterką. Następny dzień (25 grudnia) jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to w Polsce drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.

                Bardzo ważne jest, aby dzieci zapamiętały święta jako magiczny czas, a nie kolejną okazję do otrzymania prezentów. Dlatego angażowanie ich w przygotowania i tworzenie drobnych rodzinnych tradycji jest ogromnie ważne. Aby uświadomić dzieciom, że w wigilię nie są najważniejsze prezenty, możemy również zachęcać je do wykonywania samodzielnie upominków dla innych.

Bibliografia:

https://www.tatento.pl/a/615/swieta-bozego-narodzenia-tradycje

https://pl.wikipedia.org/wiki/Boże_Narodzenie

https://polki.pl/gwiazdka,tradycje-swiat-bozego-narodzenia,10026976,arty...