6 rocznica wyboru papieża Franciszka

27 podróży do 41 krajów, dwie encykliki, pierwsze miejsce w rankingach zaufania we Włoszech z około 80-procentowym poparciem, nadal nieukończona reforma Kurii Rzymskiej - to bilans sześciu lat pontyfikatu papieża Franciszka.

13 marca 2013 r. o godz. 19.06 nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie ukazał się biały dym. Godzinę później kardynał Jean-Louis Tauran oznajmił, że Kościół katolicki ma nowego Ojca Świętego. Został nim pochodzący z Argentyny, 76-letni kardynał Jorge Mario Bergoglio.

Papież Franciszek został wybrany na 266. biskupa Rzymu w drugim dniu konklawe, zwołanego w Watykanie, w związku z rezygnacją Benedykta XVI. Wybór metropolity Buenos Aires na nowego papieża okazał się pod wieloma względami przełomowy: pierwszy papież z Ameryki Łacińskiej, pierwszy jezuita na Stolicy Piotrowej i pierwszy, który przybrał imię Franciszek.

Ważnym wydarzeniem w pontyfikacie było  spotkanie w styczniu tego roku w Panamie. Papieża Franciszka gorąco przyjęło ponad ćwierć miliona pielgrzymów z całego świata przybyłych na Światowe Dni Młodzieży. Młodzi wierni słuchali papieża w skupieniu i z entuzjazmem, a także podziwem dla sposobu myślenia i nowoczesnego języka jego wystąpień. Jedną z najbardziej zaskakujących decyzji Franciszka była lutowa podróż do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jako pierwszy papież w dziejach odwiedził kolebkę islamu - Półwysep Arabski. Podpisał tam z wielkim imamem kairskiego uniwersytetu Al-Azhar szejkiem Ahmadem al-Tajebem wspólną deklarację o ludzkim braterstwie dla pokoju na świecie i zgodnego współistnienia. Dokument uważany jest za kamień milowy w relacjach między chrześcijaństwem i islamem. Wyrażane są nadzieje, że dokument ten odegra też pozytywną rolę w dziedzinie wolności religijnej.

Przez część środowisk katolickich i publicystów Franciszek uważany jest za "rewolucjonistę", który łamie schematy, decyduje się na gesty i kroki, także wobec innych religii - zwłaszcza właśnie wobec islamu - które jeszcze niedawno wydawały się nie pomyślenia. Ta "rewolucja" papieża polega na forsowanej przez niego zmianie zasad obecności i misji Kościoła na świecie, w duchu ubóstwa i powrotu do ewangelicznych źródeł oraz miłosierdzia; na duszpasterskim nawróceniu, o które apeluje do struktur hierarchii i zdecydowanym odwrocie od klerykalizmu, bo to w nim dopatruje się przyczyn nadużyć i kryzysu w ich konsekwencji.

W rocznicę tego wydarzenia pamiętajmy o nim w naszych modlitwach i składamy życzenia długiego i owocnego pontyfikatu!

 

Bibliografia:

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-6-rocznica-wyboru-papieza-francisz...

https://diecezjasandomierska.pl/6-rocznica-wyboru-papieza-franciszka/

https://www.franciszkanie.pl/artykuly/6-rocznica-wyboru-papieza-francisz...